Çarşamba, Kasım 04, 2009

Vista, Capture NX2 ve NEF problemi…

Problem :
Bir önceki gün Windows Vista üzerine Nikon’un Capture NX2 programını kurmuştum. (Daha önce NX 1.3 kullanıyordum.) Bir güzel NEF dosyalarımı işlemeye başladım. Dosyaları düzenledikten sonra ‘Save’ ile üzerine kayıt yapıyorum. Birkaç dosya sonra ‘Save’ yapmaya çalıştığımda “ACCESS DENIED!” mesajı aldım. Çıktığımda ise dosya yerinde yoktu. SİLİNMİŞTİ!!! Bir başka dosyada tekrar denedim. Oda gitti. Panik oldum. Programı kaldırıp tekrar kurdum, makinayı kapatıp açtım. Olmadı, olmadı.
Yabancı forumları incelemeye koyuldum. Bir mantıklı açıklaması olmalı diye düşündüm.
Nikonun bu kadar major bir hata yapıpda internette buna çözüm bulunamaması garip geldi bana.
Bu arada “ACCESS DENIED!” ı aldıktan sonra ‘Save As” ile başka bir yere kaydedebiliyorsunuz. Sadece üstüne yazamıyor.
Neyse sonunda problemin kaynağını buldum. :)

Tespit :
“Norton Internet Security” buna neden oluyordu. Capture NX2 NEF dosyayı önce Cache folder’ına ….TMP bir dosya olarak açıyor. Bulunduğu yerden siliyor. (Kaybolma sebebi burasıymış.) Save ettiğinizde TMP dosyayı tekrar NEF olarak sıkıştırıp yerine koyuyor. Ve Norton, Capture NX2 nin NEF dosyayı açma ve yazma mekanizmasını sanki bir virüs gibi algılıyor ve dosyalara ‘LOCK’ koyuyor.

Çözüm :
Fotoğraflarınızın bulunduğu klasörü ve alt klasörlerini Norton’un ayarlarında “Burayı Hariç Tut” (Excluding bölümü) diyorsunuz ve herşey normale dönüyor.

0 comments:

Yorum Gönder