Perşembe, Ocak 26, 2012

Custom Firmware'in Dayanılmaz Hafifliği

Önce bilmeyenler için Custom Firmware in anlamını biraz açalım. Bildiğiniz gibi artık kullandığımız hemen her elektronik gerecin(tv, telefon, fotoğraf makinası, player vs.) içinde bir işletim sistemi çalışmaktadır. Bu işletim sistemi üretici firma tarafından bu cihaza göre özelleştirilmişlerdir ve belirli aralıklarla yine üretici firma tarafından güncellenirler. Bu güncellemelerin amacı hata düzeltmek olabileceği gibi yeni özellikler eklemek de olabilir. Ancak bir süre sonra gerek satış stratejilerinden gerekse donanımın yeni ihtiyaçlar için yetersiz kalmasından dolayı üretici bu desteği keser. Eğer kullanılan cihaz popüler bir cihaz ise bir grup gönüllü yazılım uzmanı, farklı yöntemlerle bu yazılımları geliştirmeye, iyileştirmeye çalışırlar. Bu yazılımlar "custom firmware" olarak anılırlar. Uygulanması kesinlikle kendi sorumluluğunuzdadır ve ne yaptığınızı bilmiyorsanız cihazı çalışmaz hale getirebilirsiniz. O nedenle son kullanıcılar için pek uygun değildir. Özellikle teknik detaylarla uğraşmaya meraklı kullanıcılar için dipsiz bir kuyudur. Ne istediğini bilenler için ise harika seçenekler mevcuttur. iPhone iOS' daki Jailbreak, Android' deki Cynamod, WDTV' deki WDLXTV buna bir örnektir.

Ben, kullandığım cihazlarda üretici desteği kesildikten sonra bu yolu tercih edenlerdenim. Örnekse, Apple' ın iOS4 ün çıkışı ile birlikte resmen iPhone3G nin içine ettiğini kullananlar bilir. Donanım yetersizliği nedeniyle telefon resmen sürünür. Eşimin kullandığı bu telefona birkaç gün önce whited00r yükledim. Telefon resmen yeniden doğdu desem yeridir. Whited00r aslında iOS 3.1.3 üzerine modifiye. Ama iOS5 özelliklerinide seçenekli olarak içinde barındırıyor ve o kadar başarılı ki inanamadım. Üstelik şarj süreside gözle görülür biçimde arttı.

Media Player olarak WDTV Live kullanıyorum. Yasal son sürümüm 1.05.04_V idi. Aslında birkaç ay önce 1.06.15 de WD tarafından yayınlandı ama güncellediğimde alet resmen çöktü. Diskleri tanımıyor. Menülerde saçmalıyor vs. Forumlara baktığımda birçok kişi aynı dertten yakınıyordu. Eski versiyona geri döndüm. Bekledim, sorunu düzelttsinler diye ama nafile. Bu arada yeni WD modelleri çıktı ama buna herhangi bir güncelleme gelmedi.

WD nin yasal firmware inden ümidi kesince gözüm WDLXTV ye kaydı. Bu oluşum, aynı iPhone da olduğu gibi mevcut bir yasal sürümün üzerine ekstra özellikler koyarak geliştirilmekte.

Neler mesela:

WDTV Live networke ve internete bağlı bir alet. İşletim sistemi busybox tabanlı bir linux. Dolayısıyla teorik olarak bu cihazı bir bilgisayar gibi kullanabilmek mümkün. Pratikte tabiki WD bunu kısıtlıyor. WDLXTV bu kilitleri açıyor işte. :) Telnet üzerinden erişmek, ftp, nfs, gibi servisleri kullanarak dosya transferleri yapmak, torrent çalıştırıp download yapmak, web arayüzünden den cihazı yönetmek, webserver ve php çalıştırmak mümkün. Hatta android marketten uygun programı yükleyerek telefonunuzdan da kumanda edebiliyorsunuz. Plugin desteği ile RSS, Picasa, Vimeo, Southcast gibi yeni web hizmetleri eklemek mümkün. Mesela yasal firmware de youtube da sadece SD videoları izleyebiliyorsunuz. HD leri izleyemiyorsunuz (Neden?!?, anlamak mümkün değil.) WDLXTV bu kilidide açıyor. Artık 1080P Youtube videoları izleyebiliyorsunuz.

Kurulum zor değil prosedürü uyguladığınızda çok kolay bir şekilde kuruluyor.
Ama en başta dediğim gibi teknik bilgi sahibi olmanız ve linux kullanmaya aşina olmanız bence önemli.

İlginizi çekerse daha detay bilgilere aşağıdaki adreslerden ulaşabilirsiniz.

http://wiki.wdlxtv.com/Main_Page
http://www.fatihaytac.com.tr/kategori/wdtv-gelistirme-anlatimlari

0 comments:

Yorum Gönder