Pazartesi, Nisan 30, 2012

WDTV Live ile DLNA Server Kurmak

Uzun süredir blogda birşey yazmadığımın farkındayım. Ama yazmış olmak için yazmakda istemiyorum açıkçası.  Son günlerde keşfedip uyguladığım ve keyifle kullandığım, WDTV Live sahiplerinin ilgisini çekeceğini düşündüğüm  iki konu var. Birincisi ve bu yazının konusu olan WDTV Live' ı evdeki DLNA destekli cihazların kullanabileceği bir sunucu olarak kurmak... Diğeri ise WDTV Live' ı internet erişimi olan herhangi bir yerden erişebileceğiniz bir FTP Sunucusu olarak kurmak ki bu da diğer yazının konusu.

WDTV Live
Herşeyden önce WDTV ye Custom Firmware olan WDLXTV yüklemememiz gerek. Custom Firmware in ne olduğunu daha önce şurada bahsetmiştim. Nasıl yükleneceğinin detayına ise burada girmeyeceğim. Bu konuya ilgi duyup uygulamak isteyenlerin belli bir teknik bilgi sahibi olduğunu varsayıyorum. Uygulaması çok zor değil zaten. Burada anlatılanlar sadece bilgi amaçlıdır. Uygulamadan kaynaklanan olası problemlerden sorumlu olmadığımı belirteyim.

miniDLNA kurulumuna başlamadan önce bazı path bilgilerinide not almanızda fayda var. Çünkü burada ekran görüntüleri ile örnekleyeceğim bazı ayarlar sizin bağlı olan diskinize göre farklılıklar gösterecektir.

Bu noktada; WD üzerine takılı olacak diskin sürekli tak-çıkar yapmayacağınız bir disk olması oldukça önemli. Paylaşacağımız medya dosyalarımız ve miniDLNA servisinin oluşturacağı veritabanının bu disk üzerinde olması nedeniyle diski takıp çıkartmak doğal olarak kararsız çalışmaya neden olacaktır.

putty veya benzer bir telnet client ile WDTV ye bağlanıp kullanmayı planladığınız diskin path ini bir yere not edin. Ben diskimi cihazın arkasında bulunan USB porta bağlı olarak kullanıyorum.
Bu portu WDTV USB2 olarak görür. Sizde buna göre path inizi yapılandırabilirsiniz. Resimde gördüğünüz HEX kod benim diskime ait olan kod. Siz kendi diskiniz için burada başka bir kod göreceksiniz. Bu koda ileride ihtiyacımız olacak. Diski değiştirmediğiniz sürece bu kod değişmez.

Şimdi WDTV nin web arayüzünden "Addons Manager" bölümüne girip "Applications" tabında "miniDLNA" yı ve "ffmpeg" i buluyoruz ve "State" ini "On Sda1" yapıyoruz.Tekrar ana ekrana gelerek bu sefer "WDLXTV Config" bölümüne giriyoruz. Burada "Apps" tabına geçtiğimizde "miniDLNA" nın ayarlarını görebilirsiniz. Aslında konsoldan baktığınızda minidlna.conf dosyasının içeriğidir burası.

Ayarları buradan kolayca yapabiliriz.
MINIDLNA_DIRS bölümü ilk kurulumda boştur. Benim konfigurasyonumda 3 satır görüyorsunuz. V=Video, A=Audio, P=Picture/Photo anlamına geliyor. Siz sadece video paylaştıracaksanız bir satır kullanabilirsiniz. Tamamen kendi kurgunuza bağlı. Path lerin hep usb2 üzerindeki diske göre konumlandırılmış olduğuna dikkat ediniz. MINIDLNA_INOTIFY ve MINIDLNA_NOTIFY_INT parametreleri belirttiğiniz medya klasörlerine kopyaladığınız/sildiğiniz dosyaları takip edip veritabanını güncellemesini sağlar. 900 değeri  saniye cinsinden 15dakikaya karşılık gelir.

Konfigurasyonu tamamladıktan sonra ; hani dedik ya bu konfigurasyon aslında "minidlna.conf" dosyasının içeriğidir diye. Bu dosya varsayılan olarak /tmp altındadır. /tmp her WDTV yi reboot ettiğinizde sıfırlanır. Dolayısıyla her reboot ta ayarlarınız gider. Bunu önlemek için dosyayı /conf altına taşımalıyız. putty ile konsolu açıp sadece şunu yazmamız yeterli :

cp /tmp/minidlna.conf /conf

Sonra WDTV yi reboot ediyoruz. (Aslında o da şart değil sadece servisi restart edebiliriz ama genel kontrol olsun)

Herşey yolunda gittiyse DLNA deskteleyen bir cihazdan (TV, Windows Media Player, Akıllı Telefon) kontrol edebilirsiniz. Video - Photo - Music bölümlerinin geldiğini göreceksiniz. Herhangi bir sorun varsa log dosyasına bakıp sorunu görebilirsiniz. (log dosyasının yerini konfigurasyonu yaparken vermiştik.)

Ben arka odada ki ağa bağlı Samsung TV üzerinden bağlandığımda film/dizi leri altyazılarıyla birlikte izleyebiliyorum. (Altyazı dosyası adı film dosyası adı ile aynı olmalı) Aynı şekilde K-Lite Codec kurulu Windows7 de Media Player ile yine altyazıları ile tek merkezden film/dizi izleyebiliyorum.

Eğer müzik paylaşacaksanız tavsiyem; paylaşıma dahil ettiğiniz tüm müziklerinizin tag bilgilerini doldurmanız. Bunu mp3Tag programı ile kolayca yapabilirsiniz. Böylece müziklerinize ister türüne, ister sanatçıya, isterseniz albüme göre indeksli olarak erişebilirsiniz. Olmazsada şart değil, eski usul Folder seçeneğide var.

Kısacası herşeyde olduğu gibi buradada ne verirseniz onu alırsınız.

Bir sonraki yazıda internet üzerinden WDTV ye bağlı diskinize FTP ile nasıl erişebiliriz onu anlatacağım.

Görüşmek üzere ...

9 yorum:

 1. Elinize sağlık. Biraz uğraştırsa da birçok şey öğrendim. Linux komutlarına da ufak ufak girmiş olduk böylece :)
  Diğer yazınızı dört gözle bekliyorum. Şu UMSP Plugins'ler de kafamı kurcalamıyor değil hani. Media Sunucusu içerisinde birçok servisi gördüm. Ancak bir çoğu xml dosyası falan istiyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim, faydalı olduğuna sevindim.

   Sil
 2. putty ile balanınca password istiyor paswordu aşamıyorum ne yazdıysam kabul etmiyor psw hakkında bilginiz varmı

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ilk kurulumda user : root password için boş geçmelisiniz. Şu sayfada bilgi var. http://wiki.wdlxtv.com/Set_SSH_password

   Sil
 3. anladığım kadarıyla disk path ini bulmak için putty kullanıyoruz uzun bir numara olan peki o numarayı ip ile girdiğimiz webend ana sayfada system tools un altında maunt tableden de görebiliyoruz sanırım ben oradaki maunt tablede yazn numarayı sizin tarif ettiğiniz biçimde giriyorum winmedia player yada lg tv de medya server görüyor fakat dosya içleri boş hç birşey yok minitools_dir a biey yazmasam da aynı klasörler boş nerde hata yapıyorum acaba birde bendeki disk 2 ye bölünük 3 tb o farkedermi acaba

  YanıtlaSil
 4. Tüm konfigürasyonu gözden geçirmek gerekir. Bu şekilde birşey söylemek zor.

  YanıtlaSil
 5. ilginiz için teşekürler wdtv biraz zor cihaz benim gibi az bilenler için daha da zor neyse telnete girmeyi becerebildim bu cihaz beni hep sabahlatıyor :) inşallah becerebilirim dlna kurmayı

  YanıtlaSil
 6. tamam hallettim minidlna stop start yapınca oluyor reset leyince conf.siliniyor yardımlarınız için teşekürler

  YanıtlaSil