Perşembe, Aralık 25, 2014

Pinterest ‘i duydunuz mu?


Günümüzde sosyal medya ve içerikler -başta facebook ve twitter olmak üzere- hızla genişliyor. Bloglar, fotoğraf paylaşım siteleri ve birçok farklı mecrada görsel paylaşımlar dönüyor. Bu kadar yoğun, (gerekli veya gereksiz) bilgi karmaşasının içinde kendinize bir düzen kurmazsanız kaybolacağınız aşikar.

Pinterest nasıl bişey?


Farklı farklı sitelerde beğendiğiniz görsel paylaşımları içinde toplayacağınız bir bulut servisi düşünün. Ya da şöyle anlatayım:

Farzedin ki konularına göre ayırıp duvarınıza astığınız mantar panolarınız var. Kitap, dergi karıştırırken ilginizi çeken bir sayfayı yırtıp ilgili panoya iğnelediğinizi hayal edin. Sonra o panoları arkadaşlarınızla paylaştığınızı düşünün.

İşte bunun Internet’teki adı Pinterest.

İlgilendiğiniz kategorilere girdikten sonra dünyanın dörtbir sitesinden paylaşılan görseller size yeni ufuklar açacak yeni fikirler verecek. Siz sadece ilgilendiğiniz bir kategori seçin. Arkasından beğendiğiniz bir Pin (Panonuza iğnelediğiniz her bir paylaşımın adı) açıp altına doğru ilerlediğinizde o pin ile ilgili bir dolu başka pin’e ulaşacaksınız. Kendinizi dipsiz bir kuyuya iniyormuş gibi hissedebilirsiniz. Özellikle hanımların ilgisini çekecek çok sayıda kategori mevcut. Android ve iOS üzerinde çalışan mobil uygulaması çok çok başarılı.

Benim profilim ve tanımlı panolarım bu şekilde görünüyor.

Ben ne için kullanıyorum ?


Ben pinteresti yeni fikirler keşfetmek ve bir tür görsel koleksiyon ortamı olarak kullanıyorum. Kendin-Yap, dekorasyon, tasarım, fotoğraf gibi konularda yaratıcı fikirler keşfetmemi sağlıyor.

Pinterest hesabımı incelemek, belki takip etmek isterseniz buradan buyrun.

Orjinal blogunu ise buradan takip edebilirsiniz.0 comments:

Yorum Gönder